یخچال صنعتی و کاربرد آن

یخچال صنعتی که به یخچال های فروشگاهی نیز معروف هستند، جهت استفاده در مکان های صنعتی مانند فروشگاه ها، کافی شاپ ها، رستوران ها و ... مورد استفاده قرار می گیرد. وظیفه اصلی این یخچال فریزرهای صنعتی سالم نگه داشتن مواد غذایی برای مدت زمان طولانی است. یخچال های صنعتی همچنین با توجه به مکانی که قرار است در آن استفاده شوند، می توانند در ابعاد و اندازه های مختلفی ساخته شوند. در ادامه شما را هرچه بیشتر با این نوع یخچال آشنا می کنیم.

انواع یخچال های صنعتی

همانطور که اشاره شد، یخچال های صنعتی بسته به مکانی که قرار است در ان جا استفاده شوند، متغییر است. برای مثال، یخچال فروشگاهی که در یک سوپر مارکت کوچک استفاده می شود، با یخچال فریزر صنعتی موجود در یک رستوران بزرگ، متفاوت است. در ادامه به برخی از معروف ترین یخچال صنعتی فروشی که در بازار موجود است، خواهیم پرداخت.

• یخچال های ایستاده روباز

این مدل از یخچال های صنعتی را مطمئنا در فروشگاه ها و یا سوپر مارکت ها مشاهده کرده باشید. یخچال های ایستاده روباز جزو محبوب ترین و پرکاربردترین یخچال های فروشگاهی شناخته می شوند. از این مدل از یخچال صنعتی برای به نمایش گذاشتن انواع اجناس مختلف فروشگاهی مانند گوشت و مرغ، انواع لبنیات، سبزیجات، مواد غذایی و ... استفاده می شود.

یخچال های ایستاده روباز را در ابعاد متنوعی از 90 سانتی متر تا 250 سانتی متر تولید می کنند. باید بدانید که خود این یخچال ها به سه دسته یخچال های نیمه ایستاده روباز، یخچال های درب دار و یخچال های ایستاده عمق 85 تقسیم می شوند.

• یخچال ویترینی

همانطور که نام این یخچال صنعتی پیداست، وظیفه اصلی آن به نوعی ویترین بوده تا محصولات موجود در آن را در معرض دید مشتریان قرار دهد. البته دلیل دیگر این نام گذاری بر روی این مدل از یخچال و فریزر روباز صنعتی، نداشتن برودت هوای کافی و تفاوت در عملکرد ان با یک یخچال صنعتی است. همچنین باید اشاره کرد که این یخچال نیز به دو دسته کلی کانتر گرم و کانتر سرد تقسیم می شود.

• فریزر ایستاده

این مدل از یخچال صنعتی هم خانواده یخچال های ایستاده روباز هستند، با این تفاوت که حجم کمتری داشته و به صورت عمودی قرار می گیرند. این مدل از یخچال فروشگاهی بسیار مناسب مکان هایی است که فضای کوچک دارند و بیشتر برای قرار دادن انواع نوشیدنی ها استفاده می گردند. یخچال فریز ایستاده در سه دسته تک درب، دو درب و سه درب ساخته و روانه بازار می شود.

از سایر یخچال فریز صنعتی فروشی موجود در بازار نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• فریزر خوابیده یا فریزر جزیره‌ای

• یخچال شیشه خم

• یخچال های پرده هوا

یخچال فریزر صنعتی

«یخچال فریزر صنعتی» یا «یخچال زیر صفر» در ابعاد، اندازه ها و اشکال مختلفی برای مصارف گوناگون طراحی شده است که در مکان های مختلفی مانند هتل¬ ها، رستوران ها، فست فود ها، کیترینگ ها، آشپزخانه های صنعتی و اداره ها مورد استفاده قرار می گیرد. یخچال فریز رهای صنعتی این قابلیت را دارند که مواد غذایی را فریز کرده و دمای مواد غذایی را به نقطه انجماد و پایین تر از آن برسانند، به همین در صنایع غذایی کاربرد بسیاری دارند. در ادامه میخواهیم شما را با انواع این یخچال آشنا کنیم.

جنس بدنه

یخچال فریزر های موجود در بازار ایرانی از جنس تمام استیل هستند که از طریق تزریق فوم عایق بندی شده اند و این امر باعث بهبود عملکرد دستگاه، صرفه جویی در مصرف انرژی برق و جلوگیری از هدر رفتن سرما شده است.

قطعات یخچال فریزر صنعتی

قطعات مهم یخچال فریزر صنعتی شامل کمپرسور، ترموستات، کندانسور و اپراتور است.

• کمپرسور

هر چه قدرت کمپرسور یخچال فریزر صنعتی بالاتر باشد این امر باعث افزایش طول عمر و کارایی بالای دستگاه می شود.

کمپرسور برخی از این یخچال فریزر های صنعتی در پایین کابین دستگاه و برخی دیگر از دستگاه ها در بالای یخچال فریزر قرار دارد.

• ترموستات

ترموستات یخچال فریزر صنعتی یک کنترل کننده خودکار است که برای ثابت نگهداشتن دما در فضای بسته استفاده می شود و هر زمانی که دستگاه به آن دمای مورد نظر برسد مدار برقی را قطع می کند.

• کندانسور

کندانسور یخچال فریزر صنعتی در داخل فوم و در سر تا سر بدنه بیرونی جاسازی شده که امر باعث شده است که دستگاه بی صدا باشد؛ همچنین این امر موجب می شود تا در صورت گرم شدن بدنه، هیچ گونه تقطیری از بدنه دستگاه رخ ندهد.

• اپراتور

اپراتور یخچال فریزر صنعتی در داخل سردخانه قرار دارد که موجب خروج هوای گرم از داخل یخچال به بیرون توسط گاز مبرد یا گاز فریون می شود؛ درنتیجه مواد غذایی برای مدت طولانی ای سالم و تازه تر باقی می مانند.

چه نکاتی را باید پیش از خرید یخچال فریز مد نظر داشت؟

بسیاری از افرادی که قصد خرید یک یخچال فریز فروشگاهی را دارند، نمی دانند که باید قبل از خرید یخچال صنعتی چه نکاتی را بدانند. همین امر باعث می گردد تا در انتخاب یک یخچال صنعتی مناسب، اشتباه کنند و در نهایت ضرر مالی به بار بیاورند. دانستن چند نکات ساده پیش از خرید یخچال فروشگاهی، می توانند بسیار مفید باشد.

• یخچال در چه دسته ای قرار دارد؟

پیش از خرید باید بدانید که یخچال های صنعتی به دو دسته کمپرسور بالا و کمپروسور پایین تقسیم می گردند. کمپرسور یخچال که وظیفه خنک نگه داشتن فضای داخلی یخچال را داشته، می تواند در پایین و یا بالای یخچال قرار گرفته باشد. یخچال هایی که کمپرسور بالا هستند معمولا طول عمر بیشتری داشته و از طرفی قیمت بالاتری هم دارند. دلیل طول عمر بیشتر آن ها نیز فرستادن هوای گرم به سمت بالا بوده که باعث خنک شدن هوای اطراف یخچال می شود. از طرف دیگر، یخچال های کمپرسور پایین قیمت کمتری داشته اما طول عمر پایین تری نیز دارند.

• اندازه یخچال

یکی دیگر از نکات مهم پیش از خرید یخچال، دانستن اندازه یخچال صنعتی فروشی است. باید بدانید که اندازه یخچال ها را بر حسب فوت تعیین می کنند. اینکه چه اندازه از یخچال مناسب کار شماست بسیار تا بسیار بسته به میزان فضای خالی مکان شماست. هرچه قدر مکان شما فضای کمتری داشته باشد، باید یخچال کوچکتری انتخاب کنید. همچنین میزان حجم موادی که قرار است درون یخچال فریز صنعتی خودتان قرار دهید نیز، یکی دیگر از فاکتور های تاثیر گذار بر روی میزان اندازه یخچال است.

• برچسب انرژی

حتما پیش از خرید یخچال فریز صنعتی، به برچسب انرژی آن نگاهی بیاندازید. هرچقدر برچسب انرژی یخچال گزینه بهتری را نشان دهد، بهتر است. بالا بودن علامت انرژی علاوه بر افزایش طول عمر دستگاه، باعث مصرف بهینه تر انرژی خواهد شد و در دراز مدت باعث کاهش هزینه های شما می گردد.

• قابلیت جابجایی

این قابلیت نیز می تواند در انتخاب شما، تاثیرگذار باشد. بعد از تهیه یخچال فریز صنعتی باید آن را تا محل مورد نظرتان جابجا کنید. داشتن چرخ بر روی یخچال صنعتی شما، می تواند فرایند جابجایی را بسیار هموار تر کند. همچنین در فروشگاه و یا مکان خودتان نیز ممکن است بعد از مدتی قصد تغییر دکوراسیون داشته باشید که باز هم وجود چرخ، می تواند بسیار به شما کمک کند.

قیمت یخچال صنعتی به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از نگرانی های افرادی که قصد خرید یخچال صنعتی را دارند، قیمت این محصولات است. باید بدانید که قیمت یخچال های صنعتی به صورت مستقیم به نوع فلزات و موادی که در ساخت و تهیه یخچال مورد استفاده قرار گرفته اند بستگی دارد. برای مثال، نوع موتوری که بر روی یخچال نصب شده است، نوع دینام، ادوات ترموستات، سیم پیچ و ... . همگی از عواملی هستند که بر روی قیمت نهایی تاثیر گذارند.

همچنین تجهیزاتی که در بیرون یخچال قرار دارد، مانند شیشه، درب، قفل درب و ... نیز جزو عوامل تاثیر گذار بر قیمت یخچال صنعتی فروشی هستند. هرچه جنس این مواد مرغوب تر باشد، قیمت بیشتر است. معمولا جنس های چینی، تایوانی و هندی در مقایسه با جنس های آلمانی، ایتالیایی و کره ای از قیمت کمتری برخوردار هستند.

جمع بندی

در این مطلب سعی شد تا حد ممکن شما را با انواع یخچال صنعتی هایی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند، آشنا کنیم. همچنین به موادری که باید قبل از خرید یک یخچال صنعتی بزرگ یا فروشگاهی مد نظر داشته باشید هم اشاره کرده در نهایت نیز به تجهیزاتی که بر روی قیمت یخچال فریز صنعتی تاثیر گذار است، اشاره شد تا با در نظر گرفتن این موارد بتوانید انتخاب بهتری به هنگام خرید داشته باشید.