معرفی انواع یخچال و فریزر صنعتی

از یخچال برای سالم نگه داشتن در دمای پایین و افزایش طول عمر مواد غذایی، داروها و دیگر مواد فاسد شدنی استفاده میشود .

در صنعت ساخت یخچال و فریزر تنوع زیادی وجود دارد زیرا طرحهای زیبا و پیشرفت تکنولوژی باعث گردیده تا محصولاتی با کیفیت بالا و زیبا حاصل گردد که چشم هر انسان با ذوقی را خیره می کند. تنوع در شکل و کار آمدی سیستمها باعث گردیده تا انتخاب مشکل شود و چه بسا انتخاب نابجا باعث اتلاف هزینه و فرصت و در نتیجه نرسیدن به هدف مطلوب که همانا به حداکثر رساندن سود سرمایه است گردد. در این مبحث سعی میکنیم تا دیدگاه شما خواننده عزیز را نسبت به انواع دستگاههای مذکور و طریق ساخت آنها جلب کنیم تا در موقع انتخاب با آگاهی و دیدگاه روشنتری به خرید خود فکر نمایید.

ابتدا یخچال های صنعتی برای استفاده در آشپزخانه های صنعتی مانند کافی شاپ ها، هتل ها، رستوران ها و فست فودها مورد استفاده قرار میگیرند. یخچال های صنعتی شادابی مواد غذایی را حفظ می کند و مواد غذایی را مدت زمان طولانی سالم نگه می دارد. یخچال صنعتی با توجه به ظرفیتشان برای آشپزخانه های بزرگ مناسب هستند و با توجه به نیاز های مختلف آشپزخانه انواع مختلفی دارند.

@val3

در کشور ما ساخت این سیستمها به دو صورت انجام می گردد.

ساخت بصورت سنتی و ساخت بصورت تکنولوژی جدید ساخت سنتی

ساخت سنتی :

در این نوع ساخت استاد کار فرم محصول را می تواند به دو صورت با استراکچر و بدون استراکچر بسازد.

در نوع ساخت با استراکچر صنعتگر ابتدا بدنه کار را با استفاده از پروفیل میسازد سپس بدنه را از ورق که معمولا ورق گالوانیزه می باشد به آن متصل می کند و مابین آن را با پلاستوفوم وچوب عایق می کند تا از هدر رفتن برودت جلوگیری نماید سپس نمای داخلی را از ورق گالوانیزه رنگی یا استیل می پوشاند.

جانمایی اواپراتور در این نوع یخچال و فریزرها بسته به نوع آن دارد که در کف یا در بدنه یا در زیر سقف نصب می گردد. این ساخت یعنی ساخت با استراکچر بهترین نوع ساخت در مدل سنتی میباشد. وجود شاسی و استراکچر پروفیلی استقامت زیادی به این محصول داده است و می تواند سالیان زیادی برای ما کارایی داشته باشد.

ساخت بدون استراکچر

در این نوع ساخت صنعتگر بدنه را فرم داده و توسط فوم و چوب آن را عایق می کند و بقیه مراحل ساخت همانند توضیحات بالا می باشد. این نوع محصول بیشتر به ساخت بازاری معرف است زیرا قیمت آن نسبت به نوع استراکچری آن پایین تر میباشد.

*توصیه میگردد تا اگر مایل به خرید از سیستمهای سنتی هستید حداقل از نوع با استراکچر آن را انتخاب نمایید.

ساخت بصورت صنعتی و جدید :

در این نوع ساخت صنعتگر می تواند به دو صورت عمل نماید :

الف) ساخت استراکچر و متصل نمودن ساندویچ پانل به آن جهت عایق کاری جنس این پانل ها از پلی اورتان می باشد که نسبت به پلاستوفوم بسیار بهتر میباشد زیرا برودت را به مراتب بهتر حفظ می کند و این عمل باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد مراحل دیگر ساخت تقریبا همانند ساخت سنتی است.

ب) ساخت قالبی:

در این نوع ساخت یخچال یا فریزر که توسط قالب ساخته می شود به صورتی که دو ورق زیر پرس دستگاه تزریق می رود و پلی اورتان به آن تزریق می گردد و پلاگین یخچال یا فریزر به صورت یک پارچه و یک دست ساخته میشود سپس بقیه مراحل کار تا مرحله پایانی روی آن انجام می شود این نوع ساخت از تمامی مدل های ساخت بهتر است زیرا چه از لحاظ زیبایی و از لحاظ ذخیره انرژی بهترین حالت را دارا میباشند. در این سیستم ها وجود درزهای احتمالی کاملا از بین میرود و از لحاظ کارکرد کمتر دچار مشکل می شوند.

سیستم های برودت

در یخچالها و فریزرها انتقال برودت به دو روش کلی تقسیم می گردد که هرکدام کارآیی خاصی دارد این سیستم ها عبارتند از : انتقال طبیعی و اجباری

انتقال طبیعی:

در این سیستم انتقال برودت از اواپراتور بصورت طبیعی میباشد یعنی همیشه برودت به علت سنگینی به طرف پایین سرازیر می باشد این نوع سیستم را می توان در بسیاری از یخچالهای سوپری ویترینی و به صورت کامل در یخچالهای قصابی مشاهده نمود.

به صورت کلی می توان یخچالهای فروشگاهی را به دو دسته تقسیم نمود :

الف) یخچالها و فریزرهای پرده هوا

ب) یخچالها و فریزرهای غیر پرده هوا

در نوع اول گردش هوا بصورت اجباری می باشد یعنی برودت موجود در اواپراتور توسط فن تخلیه می گردد و عمل گردش هوا انجام میگردد. بطوری که فن هوای سیستم را مکیده و از لای اواپراتور عبور می دهد و هوای سرد از دهانه فن به خارج پرتاب می گردد. این هوا از مسیری که برای آن انتخاب شده به تمامی طبقات یخچال و یا روی کالاها در فریزر می رسد و از طرف دیگر همین هوا توسط سمت مکنده فن جمع شده و از لای اواپراتور گذشته و دوباره سرد شده و پرتاب میگردد. باید در نظر داشت در این سیستم باید مسیرهای انتقال برودت طوری طراحی گردد که از بیرون ریختن آن جلوگیری گردد.

انواع پرده هوا

بصورت کلی سیستمهای پرده هوا به دو صورت موتور خانه مرکزی و موتور سرخود ساخته می شوند. اختلاف این دو سیستم در محل نصب موتور می باشد در سیستم موتور سرخود موتور در بالا یا در زیر سیستم نصب می گردد و معمولا از کمپرسورها بهره گرفته می شود به همین علت این سیستمها را در ابعاد کوچک می سازند مثلا ۲متری که بصورت ایستاده در یخچالها و خوابیده در فریزر ها ویخچالها مشاهده نمود.

از معایب موتور سرخودها می توان به کم شدن فضای درونی یخچال یا فریزر بعلت فضای کمپرسور و کندانسور و گرم نمودن فضای فروش اشاره نمود این نوع سیستم برای محلهایی ساخته می شود که فضای کافی در خارج از فضای فروش جهت نصب کمپرسور و کندانسور وجود نداشته باشد.

در سیستمهای موتور خانه مرکزی از کمپرسورهای سمی هرمتیک استفاده میگردد.این یخچالها و فریزرها نسبت به انواع موتور سرخود مزایای زیادی دارند که می توان به فضای زیاد و شکیل بودن آنها اشاره نمود. قیمت در این سیستمها به موارد زیادی بستگی دارد که می توان به نوع کمپرسور و مارک کندانسور و اواپراتور اشاره نمود. باید توجه داشت که انتخاب این موارد بسته به شرایط دمای محیط طول مسیر لوله کشی. اندازه اواپراتور. نوع مصرف از سیستم و…دارد.

@val3

از انواع یخچالهای درب دار میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

یخچال قصابی پشت بسته :

این یخچال باید انتقال برودت در آن به صورت طبیعی باشد زیرا اگر از فن در آن استفاده گردد باعث خشکی گوشت و سیاه شدن آن میگردد باید در نظر داشت که این یخچال دارای استراکچر قوی باشد تا بتوان بدون هیچ ناراحتی به آن لاشه آویزان نمود. دمای نرمال در این یخچال 2+تا4+است بهتر است ورق استفاده شده در درون این یخچال از استیل نگیر باشد تا دچار زنگ زدگی نشود. وجود انباره در زیر یخچال می تواند کاربر آن را برای نگهداری از پسماند یا مواد آماده نبوده برای فروش کمک کند پس اگر مایل از استفاده از این یخچال بودید از انباره دار آن تهیه فرماید. درب در این یخچاله یا به صورت درب مگنت می باشد یا بصورت قفل و زبونه است. در قسمت شیشه خور درب وجود شیشه دو یا سه جداره باعث میگردد تا برودت پرت نگردد.از انواع آن دو درب یک درب در بالا ویک درب در قسمت انباره یا چهار درب دو درب در بالا و دو درب در پایین و شش درب سه درب در بالا و سه درب در پایین باید توجه داشت که بهتر آن است قسمت انبار از بالا کاملا جدا باشد. موتور در این سیستم بالای کار نصب میگردد.

یخچال سوپری پشت بسته :

این یخچال همانند شرح داده شده در بالا می باشد با این تفاوت که در این یخچال وجود طبقات جهت چیدمان کالا الزامی است گردش برودت در آن هم می تواند به صورت اجباری باشد هم می تواند به صورت طبیعی باشد داشتن انباره در آن الزامی ندارد انواع آن یک درب , دو درب , سه درب بدون انباره و یا به تعداد درب های فضای فروش در قسمت پایین در گذاشت و آن را انباره دار نمود طبقات در این یخچال هم می تواند شیشه ای و هم از ورق باشد این یخچالها با توجه به سلیقه صنعتگر ساخته شده و از لحاظ تنوع مدلهای مختلفی وجود دارد . این یخچاله مناسب فروشگاههای کوچک می باشد و از لحاظ هزینه انرژی نسبت به یخچالهای پرده هوا مقرون به صرفه تر است ولی باید توجه داشت اگر فضای ما بزرگ می باشد بهتر است از پرده هوا استفاده گردد زیرا جذابیتی که برای خرید در یخچالهای پرده هوا وجود دارد در این یخچالها نمی توان دید. قیمت این یخچالها بستگی به داشتن استراکچر نوع و مارک موتور و ضخامت و نوع ورقهای استفاده شده در آن دارد همچنین باید دانست به صورت سنتی ساخته شده و یا به صورت تزریقی پلی یورتان می باشد.

یخچال سوپری دو طرف نما :

این یخچالها در سوپرمارکتها برای نما استفاده میشود در این یخچالها دو طرف دارای شیشه می باشد که یک طرف درب یخچال و طرف دیگر نمای آن می باشد مقدار اواپراتور به کار گرفته شده در این سیستم نسبت به پشت بسته بیشتر است و بقیه موارد آن همانند یخچالهای پشت بسته می باشد از این یخچال در فروشگاههای مواد پروتئینی زیاد به چشم می خورد زیرا هم برای مرغ از آن استفاده می شود و هم برای فروش سوسیس و کالباس.

@val3

یخچالهای ویترینی :

این نوع یخچال برای به نمایش گذاشتن انواع مواد غذایی یخچالی می باشد . موتور در این یخچال در کنار آن یا در زیر آن نصب میگردد در مدلهای جدید این یخچال می توان به جلو باز شو اشاره نمود که از لحاظ زیبایی و سهولت در شارژ کالایی و برداشت کالا توسط مشتری بسیار زیبا طراحی شده است گردش هوا در آن هم می تواند به صورت اجباری باشد و هم بصورت طبیعی این نوع یخچالها دارای تنوع زیادی می باشند و آنها را به اشکال مختلف می سازند مثلا یک خم. دو خم . وایت و .. بدنه در آنها هم می تواند استیل باشد و هم ورق رنگی با طرحهای مختلف از این یخچال بدون موتور و اواپراتور برای نگهداری شیرینی خشک استفاده می شود معمولا این یخچال دارای انباره بوده و اندازه طولی استاندارد آن تقریبا دو متر است.

@val3

فریزرهای ایستاده سوپری :

همانند یخچالهای پشت بسته می باشند که در مدلهای تک درب و دو درب و سه درب ساخته می شوند در این فریزرها طبقات نیز لوله کشی شده و دستگاه خوبی برای نگهداری بستنی و دیگر مواد منجمد می باشد.

@val3

فریزرهای صندوقی :

در نوع قدیمی آن وان وجود داشت که در آن یک سکو به چشم می خورد که محل نصب موتور در زیر بود اما در مدلهای جدیدتر این سکو حذف شده و محل نصب موتور به زیر وان منتقل شده است همچنین در نوع قدیمی آن درب به صورتی بود که درون فریزر دیده نمی شد اما در مدلهای جدید در به صورت ریلی و با دید کامل اجرا می گردد . برودت در این سیستم به وسیله لوله های مسی که به بدنه وان لحیم شده است تامین می گردد.

@val3

مقالات مرتبط

آشنایی با یخچال و فریزر صنعتی


یخچال دستگاهی است که از یک وسیله سرد کننده به همراه یک عایق حرارتی و سازوکاری برای انتقال گرما از داخل این محفظه به بیرون تشکیل میشود.

ادامه مطلب