قیمت شیر سردکن صنعتی

استفاده روزانه از شیر و محصولات لبنی برای سلامت بدن و استحکام بخشیدن به استخوان ها، بسیار مفید و ضروری است. تولید انواع محصولات لبنی در درجه اول به شیر خام بستگی دارد و برای اینکه سطح کیفیت و سلامت این محصول افزایش یابد، نیازمند تغییرات و انجام عملیات های مختلفی است، که یکی از مهم ترین این عملیات ها، سرد کردن شیر است که برای این کار از شیرسردکن صنعتی استفاده می شود. در ادامه در مورد قیمت شیرسردکن صنعتی و کاربردها و... صحبت می کنیم.

شیر سردکن صنعتی چیست؟

شیر سرد کن مخازنی هستند که برای نگهداری شیر طراحی و ساخته شده اند و علاوه بر اینکه باعث خنک کردن و خنک نگه داشتن شیر میشود، با چرخش دائم شیر خام در داخل مخزن، از فاسد شدن آن جلوگیری به عمل می آورد.

کاربرد شیر سردکن صنعتی

شیر سرد کن های صنعتی را در مکان های مختلفی استفاده می کنند، که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• مراکز دامداری و دامپروری

• مکان های جمع آوری شیر

• مراکز عرضه شیر خام

• فروشگاه های محصولات لبنی

• کارخانه ها و مراکز تولیدی محصولات لبنی

• کارخانه های تولیدی بستنی، کیک و کلوچه و بیسکوییت

انواع شیر سردکن های صنعتی

شیرسردکن های صنعتی دارای انواع مختلفی هستند، که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. شیر سرد کن مکعبی

یکی از انواع شیر سردکن های موجود در بازار، شیر سردکن مکعبی است. این نوع شیر سردکن به صورت چهارگوش (کیوبیک) ساخته شده است و برای استفاده دامدارانی که در دامداریشان فضای کمی دارد، بسیار مناسب است.

۲. شیر سرد کن استوانه ای

شیر سردکن استوانه ای، یکی دیگر از انواع شیر سردکن های موجود در بازاز است. این نوع شیر سردکن به صورت سیلندری (گرد) ساخته شده و در کارخانه ها و کارگاه های تولید محصولات لبنی، صنایع تولید بستنی و انواع کیک، مراکز توزیع شیر خام غیر پاستوریزه، دامداری ها و... مورد استفاده قرار می گیرد.

۳. شیر سرد کن تک مخزن

شیر سردکن تک مخزن، یکی دیگر از انواع شیر سردکن های صنعتی است که دارای یک مخزن برای نگهداری و خنک سازی شیر می باشد. این نوع شیر سردکن، بیشتر در لبنیاتی ها و فروشگاه های محصولات وابسته به آن استفاده می شود؛ زیرا شرایط استفاده و نگهداری از آن بسیار راحت است.

۴. شیر سرد کن های دو مخزن

این نوع شیر سردکن دارای دو مخزن برای نگهداری و خنک سازی شیر است.

هر کدام از مخزن های این دستگاه، دارای موتور مجزا هستند. شیر سرد کن های دو مخزن برای استفاده در دامداری ها و دامپروری های که دارای دو یا چند دام شیری هستند، توصیه می شود.

اجزای تشکیل دهنده شیر سردکن صنعتی

مهم ترین قسمت های تشکیل دهنده در شیر سردکن صنعتی به شرح زیر است:

• بدنه دستگاه

یکی از اصلی ترین قسمت های دستگاه شیر سردکن، بدنه آن است که از دو قسمت تشکیل شده است:

۱. بدنه داخلی دستگاه که از استیل ضد زنگ غیر معناظیسی و کاملا بهداشتی تولید شده است.

۲. بدنه ی بیرونی دستگاه نیز از استیل غیرمغناطیسی ضد زنگ ساخته شده است.

• عایق

به منظور جلوگیری از اتلاف دمای مایع داخل مخزن، از عایق در ساخت شیر سرد کن استفاده شده است که این عایق از جنس فوم تزریقی است.

• موتور و سیستم سرمایش

موتور از مهمترین قسمت ها در دستگاه های سرمایشی می باشد. در واقع این موتور است که با استفاده از سیستم هایی که در آن به کار رفته، شیر را خنک می کند و همچنین با به حرکت در آوردن شیر در داخل مخزن دستگاه، از فساد زودهنگام شیر نیز جلوگیری می کند.

• شیر تخلیه

برای خارج کردن شیر از داخل مخزن شیر سردکن، شیر تخلیه ای از جنس استیل ضد زنگ، در پایین دستگاه تعبیه شده که با توجه به گنجایش مخزن، اندازه شیر تخلیه نیز تعیین، ساخته و نصب می شود.

• نشانگر دما

برای نمایش و تنظیم دمای داخل مخزن به صورت لحظه به لحظه، یک نشانگر دیجیتالی دما بر روی آن نصب شده است. نشانگر هم به صورت اتوماتیک کار می کند و هم به صورت دستی قابل تنظیم است.

قیمت شیر سردکن صنعتی

در قیمت تمامی اجناس، یک سری از عوامل نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و دستگاه شیر سردکن صنعتی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر بخواهیم عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت دستگاه شیر سردکن صنعتی را برشمریم، به عوامل بسیار زیادی می توان اشاره کرد که از جمله مهم ترین آن ها عبارتند از:

۱. مواد اولیه به کار رفته در تولید قطعات

یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت دستگاه شیر سردکن صنعتی، مواد اولیه به کار رفته در تولید قطعات این دستگاه است.در واقع هر چقدر کیفیت و مرغوبیت مواد اولیه بالاتر باشد، قطعات ساخته شده نیز باکیفیت تر می شوند و کارایی دستگاه نیز افزایش می یابد و بالتبع آن قیمت دستگاه نیز افزایش می یابد.

۲. جنس مواد به کار رفته در ساخت بدنه دستگاه

بدنه دستگاه یکی از اصلی ترین قطعات شیر سردکن به شمار می رود. هر چقدر جنس استیل به کار رفته در بدنه دستگاه از کیفیت بالایی برخوردار باشد، کارایی دستگاه افزایش می یابد و قیمت آن نیز دچار تغییر می شود.

۳. نوع و کیفیت موتور دستگاه

موتور دستگاه، اصلی ترین و مهم ترین قطعات به کار رفته در شیر سردکن صنعتی است که وظیفه سرد کردن و به حرکت در آوردن‌ مایع داخل مخزن دستگاه را بر عهده دارد. پس هر چقدر موتور این دستگاه از کیفیت، دوام و مرغوبیت بالایی برخوردار باشد، کیفیت شیر سردشده افزایش می یابد و در نتیجه، این امر در تعیین قیمت دستگاه تاثیرگذار خواهد بود.

۴. شرکت سازنده

هر چقدر شرکت سازنده، معروف تر باشد و کالای مرغوب تر و بادوام تری تولید کند، قیمت دستگاه نیز دچار نوسان و تغییر می شود.

۵. نوع، ابعاد و ظرفیت دستگاه

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت دستگاه است که هر چقدر دستگاه بزرگتر باشد و ظرفیت نگهداری بالایی داشته باشد، قیمت دستگاه نیز افزایش می یابد؛ زیرا به مواد اولیه و قطعات بیشتری برای تولید نیاز دارد.

به جز مواردی که ذکر کردیم، علل و عوامل دیگری همچون نرخ ارز، درصد تورم، هزینه حمل و نقل، دستمزد پرسنل شرکت و... در تعیین قیمت این دستگاه تاثیرگذار خواهد بود.