آشنایی با بخش های مختلف آشپزخانه ی صنعتی رستوران یا فست فود

1- بخش مربوط آشپزی و طبخ غذا

در این بخش مهم ترین تجهیزات رستوران وجود دارند که این تجهیزات، عبارتند از اجاق گازها، فر ها و وسایل مربوط به پخت و طبخ غذاهای مختلف؛ بنابراین طراحی این قسمت باید به گونه ای صورت گیرد که برای هر یک از وسایل و ابزار های لازم محلی مناسب از قبل انتخاب شده و در زمان استفاده آشپز مشکلی ایجاد نشود. نحوه ی قرار گرفتن دستگاه ها در این قسمت نیز اهمیت زیادی دارد و طبیعتا لازم است در مکان هایی قرار گیرند که خطر آفرین نبوده، به دستگاه ها به ویژه تجهیزات برقی آشپزخانه صنعتی رستوران آسیبی نرسد و رفت و آمد و فعالیت برای پرسنل و سرآشپز به راحتی انجام شود.

@val3

2- بخش شستشوی ظروف و وسایل آشپزی

اگر شما صاحب یک رستوران نسبتا شلوغ باشید، بدون شک این قسمت برایتان اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد؛ زیرا وسایلی که برای سرو غذاها استفاده می کنید باید شسته شده و مجدد از آن ها استفاده شود. علاوه بر این نیاز است که برخی از وسایل کاربردی موجود در آشپزخانه صنعتی نیز شسته شده و در اختیار پرسنل قرار گیرد. امروزه بسیاری از رستوران و فست فود ها از با استفاده از ظروف یک بار مصرف سعی کرده ان، کار خود را در این قسمت کمتر کنند و در زمان و وقتشان از این طریق صرفه جویی شده است.

@val3

3- محل قرار گرفتن یخچال ها و مواد غذایی

مواد غذایی مصرفی برای تهیه ی غذا های مختلف باید در مکانی مناسب انبار و نگهداری شوند. این مکان با توجه به نوع ماده ی غذایی باید دارای شرایط دمایی به خصوصی باشد تا از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری کند، البته برای اینکه طعم و کیفیت غذا های رستوران یا فست فود شما مناسب تر باشند، بهتر است که مواد غذایی مصرفی را به صورت روزانه تهیه فرمایید. جدای از این مسئله تمامی یخچال ها و فریزر های موجود در آشپزخانه صنعتی باید در فضایی مناسب و به گونه ای قرار گیزند که در کنار وسایل و تجهیزات تولید کننده ی گرما و حرارت نباشند.

@val3

4- قسمت مربوط به تهیه مواد اولیه غذاها

در این قسمت ابزار های مربوط به خرد کردن، تمیز کردن و آماده سازی مواد غذایی برای طبخ غذاهای مختلف وجود دارند. توجه باشید که طراحی این قسمت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ پس به عنوان یک مدیر حرفه ای از آن غافل نشوید.

5- بخش مربوط به سفارش گیری و سرویس دهی به مشتریان

پس از طبخ غذا ها و دیزاین آن ها در آشپزخانه صنعتی باید از طریق مکانی که در رستوران یا فست فود ها به آن بخش سفارش گیری و سرویس دهی گفته می شود، غذای مورد نظر به مشتری تحویل داده شود. در این قسمت نیز رعایت نظافت و نظم بسیار مهم می باشد؛ زیرا می تواند مورد توجه مخاطبان و مشتریان واقع گردد.

@val3

مقالات مرتبط

آشنایی با یخچال و فریزر صنعتی


یخچال دستگاهی است که از یک وسیله سرد کننده به همراه یک عایق حرارتی و سازوکاری برای انتقال گرما از داخل این محفظه به بیرون تشکیل میشود.

ادامه مطلب

معرفی انواع یخچال و فریزر صنعتی


یخچال دستگاهی می باشد که از یک وسیله سردکننده به همراه یک عایق حرارتی و سازوکاری برای انتقال گرما از داخل این محفظه به بیرون تشکیل میشود.

ادامه مطلب

آشنایی با کباب پزها


کباب پزها در انواع مختلف موجود میاشند که شامل :
کباب پز سنتی
کباب پز گازی

ادامه مطلب

یخچال قنادی - ویترین شیرینی فروشی


استفاده از یخچال قنادی برای ادامه ی کار یک شیرینی فروشی بسیار حیاتی و لازم است از این رو در انتخاب یخچال قنادی برای فروشگاه های شیرینی فروشی باید بسیار دقت شود.

ادامه مطلب